کاهش نویز در سیستم دوربین مداربسته چگونه است
کاهش نویز در سیستم دوربین مداربسته چگونه است
مارس 18, 2021
patch panel hpirack
پچ پنل چیست؟
آوریل 5, 2021
Show all
router hpirack

router hpirack

روتر چیست؟

روتر دستگاهی است که دو یا چند شبکه یا شبکه فرعی با سوئیچ بسته را به هم متصل می کند. این سرویس دو عملکرد اصلی را در اختیار شما قرار می دهد: مدیریت ترافیک بین این شبکه ها از طریق ارسال بسته های داده به آدرس IP مورد نظر آنها ، و اجازه دادن به چندین دستگاه برای استفاده از اتصال اینترنتی یکسان.

انواع مختلفی از روترها وجود دارد ، اما اکثر روترها داده ها را بین LAN (شبکه های محلی) و WAN (شبکه های گسترده) انتقال می دهند. LAN یک گروه از دستگاه های متصل است که محدود به یک منطقه جغرافیایی خاص است. LAN معمولاً به یک روتر واحد نیاز دارد.

در مقابل ، WAN یک شبکه بزرگ است که در یک منطقه جغرافیایی گسترده پخش شده است. به عنوان مثال سازمان ها و شرکت های بزرگی که در چندین مکان در سراسر کشور فعالیت می کنند ، برای هر مکان به LAN جداگانه احتیاج دارند که سپس به شبکه های دیگر متصل می شوند تا WAN ایجاد کنند. از آنجا که WAN در یک منطقه بزرگ توزیع می شود ، اغلب چندین روتر و سوئیچ را ضروری می کند

روتر چگونه کار می کند؟

یک روتر را به عنوان یک کنترل کننده ترافیک هوایی و بسته های داده را هواپیماهایی بدانید که به فرودگاه های مختلف (یا شبکه ها) می روند. همانطور که هر هواپیما یک مقصد منحصر به فرد دارد و یک مسیر منحصر به فرد را دنبال می کند ، هر بسته نیز باید تا حد امکان با کارایی به مقصد هدایت شود. به همان روشی که یک کنترل کننده ترافیک هوایی اطمینان حاصل می کند که هواپیماها بدون اینکه گم شوند یا دچار اختلال اساسی در این مسیر شوند به مقصد می رسند ، یک روتر به هدایت بسته های داده به آدرس IP مقصد کمک می کند. برای هدایت بسته ها به طور مثر ، یک روتر از یک جدول مسیریابی داخلی – لیستی از مسیرها به مقصد مختلف شبکه استفاده می کند. روتر هدر بسته را می خواند تا مشخص کند که کجا می رود ، سپس با استفاده از جدول مسیریابی کارآمدترین مسیر رسیدن به آن مقصد را مشخص می کند. سپس بسته را به شبکه بعدی که در مسیر قرار دارد هدایت می کند.

تفاوت بین روتر و مودم چیست؟

اگرچه برخی از ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) ممکن است یک روتر و یک مودم را در یک دستگاه واحد ترکیب کنند ، اما آنها یکسان نیستند. هرکدام در اتصال شبکه ها به یکدیگر و اینترنت نقشی متفاوت اما به همان اندازه مهم دارند. روتر شبکه هایی را شکل می دهد و جریان داده ها را درون و بین آن شبکه ها مدیریت می کند ، در حالی که مودم آن شبکه ها را به اینترنت متصل می کند. مودم ها با تبدیل سیگنال از ISP به یک سیگنال دیجیتالی که می تواند توسط هر دستگاه متصل تفسیر شود ، اتصال به اینترنت را ایجاد می کنند. برای اتصال به اینترنت ممکن است یک دستگاه واحد به مودم متصل شود. به طور متناوب ، یک روتر می تواند به توزیع این سیگنال در چندین دستگاه در یک شبکه مستقر کمک کند ، به همه آنها اجازه می دهد به طور همزمان به اینترنت متصل شوند.

به این شکل فکر کنید:

اگر باب روتر داشته باشد ، اما مودم نداشته باشد ، قادر به ایجاد LAN و ارسال داده بین دستگاه های موجود در آن شبکه است. با این حال ، او نمی تواند آن شبکه را به اینترنت متصل کند. از طرف دیگر ، آلیس مودم دارد اما روتر ندارد. او قادر خواهد بود یک دستگاه واحد را به اینترنت متصل کند (به عنوان مثال لپ تاپ محل کار خود) ، اما نمی تواند آن اتصال اینترنت را به چندین دستگاه (مثلاً لپ تاپ و تلفن هوشمندش) توزیع کند. در این میان کارول دارای روتر و مودم است. با استفاده از هر دو دستگاه ، او می تواند با رایانه رومیزی ، رایانه لوحی و تلفن هوشمند خود یک شبکه محلی ایجاد کند و همه آنها را همزمان به اینترنت متصل کند.انواع مختلف روترها کدامند؟برای اتصال LAN به اینترنت ، روتر ابتدا باید با مودم ارتباط برقرار کند.

برای انجام این کار دو روش اصلی وجود دارد:

روتر بی سیم:

روتر بی سیم از کابل اترنت برای اتصال به مودم استفاده می کند. این داده ها را با تبدیل بسته ها از کد باینری به سیگنال های رادیویی توزیع می کند ، سپس آنها را با استفاده از آنتن به صورت بی سیم پخش می کند. روترهای بی سیم LAN ایجاد نمی کنند. در عوض ، آنها WLAN (شبکه های محلی بی سیم) ایجاد می کنند که چندین دستگاه را با استفاده از ارتباطات بی سیم متصل می کند.

روتر سیمی:

مانند روتر بی سیم ، روتر سیمی نیز از کابل اترنت برای اتصال به مودم استفاده می کند. سپس از کابل های جداگانه برای اتصال به یک یا چند دستگاه در شبکه ، ایجاد LAN و اتصال دستگاه های درون آن شبکه به اینترنت استفاده می کند.علاوه بر روترهای بی سیم و سیم دار برای شبکه های کوچک کوچک ،

انواع تخصصی روترهایی وجود دارد که عملکردهای خاصی را ارائه می دهند:

روتر اصلی:

برخلاف روترهای مورد استفاده در شبکه های خانگی یا مشاغل کوچک ، شرکت های بزرگ و مشاغلی که حجم بالایی از بسته های داده را در داخل شبکه خود منتقل می کنند ، از روتر اصلی استفاده می شود. روترهای اصلی در “هسته” یک شبکه کار می کنند و با شبکه های خارجی ارتباط برقرار نمی کنند.

روتر لبه:

در حالی که یک روتر اصلی به طور انحصاری ترافیک داده را در یک شبکه در مقیاس بزرگ مدیریت می کند ، یک روتر لبه با روترهای اصلی و شبکه های خارجی ارتباط برقرار می کند. روترهای Edge در “لبه” یک شبکه زندگی می کنند و از BGP (Border Gateway Protocol) برای ارسال و دریافت داده از شبکه های دیگر LAN و WAN استفاده می کنند.

روتر مجازی:

روتر مجازی یک برنامه نرم افزاری است که عملکرد مشابه روتر سخت افزاری استاندارد را انجام می دهد. در صورت عدم موفقیت ، ممکن است از پروتکل مجازی افزایشی روتر مجازی (VRRP) برای ایجاد روترهای اصلی و پشتیبان استفاده کند.

برخی از چالش های امنیتی مرتبط با روترها چیست؟

سواستفاده از آسیب پذیری:

همه روترهای مبتنی بر سخت افزار همراه با نرم افزار نصب شده خودکار معروف به میان افزار هستند که به روتر در انجام کارها کمک می کند. مانند هر نرم افزار دیگر ، سیستم عامل روتر اغلب دارای آسیب پذیری هایی است که مهاجمان سایبری می توانند از آن سو استفاده کنند (یک نمونه) ، و فروشندگان روتر به طور دوره ای برای وصله این آسیب پذیری ها به روزرسانی می کنند. به همین دلیل ، سیستم عامل روتر باید مرتباً به روز شود. مسیریابهای غیرصحیح ممکن است توسط مهاجمان به خطر بیفتند و آنها را قادر می سازد تا بر ترافیک نظارت کنند یا از روتر به عنوان بخشی از botnet استفاده کنند.

حملات DDoS:

سازمانهای کوچک و بزرگ اغلب هدف حملات توزیع شده انکار سرویس (DDoS) هستند که به زیرساختهای شبکه آنها هدایت می شوند. حملات DDoS لایه شبکه غیر مسدود می تواند روترها را تحت فشار قرار دهد یا باعث خراب شدن آنها شود و در نتیجه باعث خرابی شبکه شود. Cloudflare Magic Transit یک راه حل برای محافظت از روترها و شبکه ها در برابر این نوع حملات DDoS است.

اعتبارنامه های اداری:

همه روترها دارای مجموعه ای از اعتبار مدیر برای انجام توابع اداری هستند. این اطلاعات کاربری روی مقادیر پیش فرض تنظیم شده اند ، مانند “مدیر” به عنوان نام کاربری و “مدیر” به عنوان رمز عبور. نام کاربری و گذرواژه باید در اسرع وقت به حالت امن تری بازنشانی شوند: مهاجمان از مقادیر پیش فرض رایج برای این اطلاعات آگاه هستند و می توانند با استفاده از آنها در صورت عدم تنظیم مجدد ، روتر را از راه دور کنترل کنند.

در انتهای این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این موارد می‌باشید می‌توانید با همکاران ما در تماس باشید چرا که همکاران ما به صورت شبانه‌روزی آماده خدمات رسانی و پاسخگویی به شما دوستان عزیز می‌باشند.

دوستان عزیز در صورتی که علاقمند هستید دیگر مطالب ما را مشاهده نمایید، حتما اینجا کلیک نمایید تا از جدید ترین مطالب ما استفاده نمایید. همچنین در صورتی که علاقمند هستید میتوانید شبکه ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

 

 

 

دیدگاه ها بسته شده است