آنچه باید در مورد رک شبکه و محتوای ان بدانید!
فوریه 1, 2021
پیج پنل رک شبکه چیست و نکاتی در خصوص آن
پیج پنل سرور رک چیست و نکاتی در خصوص آن
فوریه 9, 2021
Show all

 هنگام خرید رک شبکه دیتاسنتر باید به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

 هنگام خرید رک شبکه دیتاسنتر باید به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

کاربرد سرورها و تجهیزات شبکه امروزه در ارگان ها وشرکت ها رو به افزایش است ویکی از مهم ترین مکان های این ترجمان‌ها وشرکت ها، دیتاسنترهای آن‌هاست.
رک‌ های استفاده شده در این دیتاسنترها از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده دیتاسنترها به شمار می‌آیند. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که می‌بایست در خرید رک شبکه دیتاسنتر باید مورد توجه قرار گیرد.

نکاتی برای خرید رک شبکه:

1. انتخاب رک شبکه با ابعاد مناسب

ابعاد مختلف رک از عوامل تأثیرگذار بر قیمت رک اتاق سرور محسوب می‌شود. داشتن فضای کافی یکی از مؤلفه‌های رک شبکه مناسب است که به‌منظور نصب کردن تجهیزات شبکه انتخاب این گونه رک بسیار مناسب است. اگر که این پیش بینی را دارید که در آینده، نیاز به رک‌های جدیدی پیدا می‌کنید و باید خریداری کنید، پس بهتر است از همین ابتدا در انتخاب رک شبکه دیتاسنتر به ابعاد آن توجه کنید.

واحد اندازه‌گیری ارتفاع رک، یونیت می‌باشد که هر یونیت برابر است با 4/445 میلی متر که برای محاسبه کردن فضاهایی که تجهیزات شبکه به آن نیاز دارد در ابتدا باید امکانات جانبی شامل سیستم کنترل تصویری و مانیتور و سیستم کنترل دسترسی را مشخص بکنید. عرض رک ها درکل فقط در دو سایز ۶٠ سانتیمتر و ۷۵ سانتیمتر است.

نکته دیگری که باید در انتخاب ابعاد رک توجه داشته باشیم، عمق رک است که به نسبت تجهیزاتی که می‌خواهید درون رک قرار دهید عمق آن را باید انتخاب کنید. برای نمونه، رک‌هایی با عمق١٠٠ سانتی متر برای سرور HPE مناسب است و اگر به غیر از این اندازه باشد در هنگام نصب کیبل منیجمنت بر روی ریل کیت سرور و یا نصب سرور درون رک شبکه برای شما مشکل ایجاد می‌کند.

2. امنیت و ایمنی فیزیکی رک

ایمنی و امنیت رک شبکه دیتاسنتر به دلیل دارا بودن اطلاعات ضروری و مهم در آن حائز اهمیت است. امنیت رک ها توسط قفلی بر روی درب های جلوئی و عقبی صورت می‌گیرد که باید به این نکته هم توجه داشته باشید که ساید پنل های رک هم قابل قفل شدن باشد. مورد بعدی در بحث ایمنی رک، باید به وزن قابل تحمل آن توجه کرد که رک باید قابل اطمينان و محکم باشد. از آن جهت که امکان دارد وزن تجهیزات نصب شده درون رک بالا باشد در هنگام خرید بهتر است به ضخامت ورق های به کار رفته در آن توجه داشت تا وزن بالای تجهیزات موجب ایجاد مشکل در رک نکند.

3. روش خنک کردن داخل رک

از دیگر فاکتورهای انتخاب رک شبکه دیتاسنتر مناسب این است که عبور جریان هوای رک به چه شکلی است. لوازم کامپیوتری و تجهیزات شبکه‌ای به دلیل حجم کاری بالا و پردازش‌های سنگین، گرمای زیادی تولید می‌کنند که ماندگاری این گرما در رک موجب صدمه و آسیب به تجهیزات داخل رک می‌شود. به طور کلی یک رک شبکه مناسب باید بتواند گرمای تولید شده را به آسانی و سریع از فضای رک خارج کرده و هوای خنک و تازه وارد کند.

درصورتی که می‌خواهید از هوای داخل اتاق سرور برای خنک کردن سرور استفاده کنید بهتر است که انتخاب شما رک‌هایی باشد که بر روی درب آن ها سوراخ هایی وجود داشته باشد و یا از یک رک باز استفاده کنید. اگر به هر دلیلی رک بسته را به کار گرفتید لازم است که تهویه هوا خریداری کنید و از خنک کننده و یا فن‌های پرتوان استفاده کنید.

 هنگام خرید رک شبکه دیتاسنتر باید به چه مواردی توجه داشته باشیم؟

4. توجه به آخرین فناوری های قدرت

واحد‌های توزیع برق (pdu) جریان برق را به طور مساوی بر روی کل نوار برق به سرورها پراکنده می‌کند. بر روی رک ها نوارهای مخصوص رک ها به صورت عمودی و یا پشت پست های نصب شده در قسمت پشتی رک ها قرار گرفته‌اند. این نوارهای قدرت به دودسته هوشمند و استاندارد تقسیم می‌شوند.

از ویژگی‌های نوار قدرت استاندارد این است که اطلاعات ارزشمندی مانند نمایش خروجی‌های جاری و شاخص‌های جایگزینی فیوز را به ما ارائه دهد که باید آن‌ها را به صورت شخصی و در محل مدیریت کرد.

نوارهای قدرت هوشمند به مدیران این دسترسی را می‌دهد که بتوانند از راه دور، راه‌اندازی مجدد سرور و دستگاه‌ها را انجام دهند و برای رفع خرابی و مشکل سرور از هر مکانی با اتصال به اینترنت به‌صورت آنلاین این کار را انجام دهند؛ علاوه بر کنترل هوشمندانه محصولات کنترل از راه دور، این محصول به مدیران این امکان را فراهم می‌کند که پیشرفت‌های توزیع قدرت مانند جریان سه فاز را به کار گیرند.

برای محصولات مدیریت از راه دور، تکنولوژی جریان سه فاز منحصر به فرد نیست، اما می‌تواند در بسیاری از راه حل ها جایگزین خوبی باشد. در جریان سه فاز شدت برق به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد که به علت به کارگیری مدارهای کمتر نسبت به جریان تک فاز است.

5. توجه به طراحی رک شبکه مناسب با نیاز کسب و کار تان

فروشندگان و تولید کنندگان رک شبکه ‌این امکان را در اختیار مشتریان می‌گذارند تا بهترین و دقیق ترین رک را برای کسب و کار خود تهیه نمایند. در انتخاب بهترین گزینه طبق شرایط خاص محیط، یک سری پارامتر هایی را باید در نظر گرفت که در ادامه توضيحات بیشتری داده می‌شود.

ریل ها:

نوع به کارگیری ریل ها بستگی به تجهیزاتی دارد که بر روی محفظه نصب می‌شود که اکثراً تجهیزات شبکه سازی و رک مثل روتر، پچ پنل، سوئیچ و… از استاندارد EIA تبعیت می‌کنند با این حال برخی از تولید کنندگان برای کمک به نصب تجهیزات به ریل، وسایل جانبی رک ارائه می‌دهند.

پنل های بالایی و جانبی:

کمک به محکم شدن تجهیزات رک و سرورها توسط پنل های بالایی، به دلیل اینکه برابر اشیا خارجی که احتمال دارد از قسمت بالایی رک وارد شود. طراحی پنل های بالایی هم به عنوان محل قرارگیری فن‌ها به‌منظور عبور هوای گرم از محفظه انجام می‌گیرد وهم برای مسیرهای مدیریت کابل، سوراخ های منگنه‌ای روی آن تعبیه می‌شود.
وضعیت قفسه ها (ثابت یا متغیر بودن)، پایه ها و نحوه دفع حرارت از دیگر پارامتر هایی است که در طراحی رک مناسب باید مورد توجه قرار داد.

دوستان عزیز در صورتی که علاقمند هستید دیگر مطالب ما را مشاهده نمایید، اینجا کلیک نمایید. همچنین میتوانید شبکه ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است