پسیو شبکه
پسیو شبکه | بستر سازی و پسیو شبکه چه می باشد؟
اکتبر 8, 2021
باند فرکانس
شناخت با پهنای باند فرکانسی مختلف برای به کار گیری خوب از کانال وای‌فای
اکتبر 19, 2021
Show all

MU-MIMO چه می باشد؟ | اشنایی با روتر MU-MIMO

MU-MIMO

MU-MIMO یا این که به‌طور بدون نقص‌خیس Multi-user MIMO سرنوشت به بازار انبوه منش پیدا کرد و نوید سرعت‌های فراتر را برای یوزرها متفاوت یک کانال Wi-Fi به‌یاروهمدم داراست.

عبارت MU-MIMO بیشتر به اسم یک شخصیت فانتزی در فیلم‌های علمی تخیلی شباهت دارااست، البته زمانی بدانید چنددفعه از عبارت Multiple در آن مستعمل میباشد احتمالا بیشتر دقت‌تان را جلب می‌نماید. این عبارت در واقع سرنام Multi-User Multiple Input Multiple Output میباشد. خصوصیت MIMO در مواردی که شما نیاز دارید سیگنال را به ابزارهای زیادی بفرستید، از مراحل برش هنگامی (time-slice) روی داده‌ها استعمال می‌نماید. به‌عبارت دیگر در طرز ذکر شده هر قطعه از داده‌ها هر توشه با یک ابزار تبادل میگردند و آن گاه نوبت به ابزار بعدی و قطعه بعدی می رسد. هم اکنون MU-MIMO به‌طور بدون نقص از آنتن‌های متفاوت درنظرگرفته شده روی ابزارهای ارتباطی فایده میگیرد. به این ترتیب در شرایطی‌که روتر شما دارنده سه آنتن باشد و بخواهید با یک ابزار دو آنتنی و یک تلفن همراه تک آنتنی رابطه برقرار نمائید، سیگنال برای هر دو ابزار با بالاترین سرعت ممکن ارسال شود.

حتما بخوانید : پسیو شبکه | بستر سازی و پسیو شبکه چه می باشد؟

mu-mimo router

در شرایطی که از یک روتر MIMO استعمال می کنید، با اضافه شدن ابزارهای بیشتر به کانال احتمالا متوجه کاهش سرعت ارتباطی می شوید. MU-MIMO برای برطرف کردن این شرایط و ارتقا بازدهی Wi-Fi برای یوزرها مختلف پباده سازی گردیده است. شما همینطور میتوانید انتظار بهبود سرعت کلی را نیز داشته باشید. در واقع دو روتر تازه MU-MIMO کمپانی D-Link (مبنی بر داده ها اعلام گردیده به وسیله این تولید کننده) سرعت‌های جابجایی تا 2.2 گیگابیت بر ثانیه را در مشت شما قرار میدهند.

دقت داشته باشید شما روی هر ابزاری که به کانال‌تان متصل گردیده است نمی‌توانید با گاز 2.2 گیگابیت بر ثانیه برسید، چون این سرعت هنوز بایستی تقسیم گردد. همینطور از آنجایی که MU-MIMO به آنتن‌های جدا و پردازش سیگنال نیاز دارااست، یک مسیر دوطرفه وجود ندارد. به‌عبارت معمولی‌خیس این خصوصیت فقط در مسیر جابجایی سیگنال از روتر به کامپیوتر و بقیه ابزارهای شما شغل می‌نماید، خیر بر عکس.

نکته دیگر این که نباید ابزارهای خویش را در کنار یکدیگر قرار دهید. MU-MIMO از سیستمی با اسم صورت‌دهی پرتو (Beamforming) به کارگیری می‌نماید که به‌طور کارآمدی سیگنال روی هر ابزار کلاینت متمرکز می‌کند. به‌طور خلاصه در صورتی‌که دو ابزار در یک امتداد قرار داشته باشند به مجبور یک جریان داده را به اشتراک می گذارند، البته ابزارهایی که در امتدادهای مختلف قرار بگیرند، جریان داده خودشان را اخذ می‌نمایند.

نهایی محدودیت بدین حقیقت مربوط میشود که برای پیشرفت در عملکرد ارتباطی، ابزارهای دسترسی (موبایل‌ها یا این که لپ‌تاپ‌ها) که از آنان برای اتصال به کانال Wi-Fi به کارگیری می کنید نیز بایستی از MU-MIMO پشتیبانی نمایند، براین اساس ممکن میباشد ناچار گردید Firmware آنان‌را ارتقاء دهید.

MU-MIMO در آخرها سال 2013 به‌تیتر بخشی از موج دوم ویژگی ها 802.11ac ثبت شد و روترهای پشتیبانی کننده از این فناوری در درحال حاضر ورود به بازار می‌باشند.

 

 

 

دیدگاه ها بسته شده است