دوربین های مداربسته
دوربین مدار بسته چیست؟ | انواع دوربین مداربسته
سپتامبر 7, 2021
رک ایستاده
رک ایستاده چیست و چه کاربردی دارد؟ | مشخصات رک ایستاده 14 یونیت
سپتامبر 11, 2021
Show all

رک شبکه | همۀ آنچه که باید در رابطه با رک ها بدانید!

رک شبکه

رک یک نوع سخت افزار است که که ماژول های سخت افزاری آن مانند سرور، سوئیچ ، استوریج و روتر USB را در داخت خود جای میدهد. در این مقاله میپردازیم به اینکه رک چیست و چه مزایایی دارد. همچنین در ادامه به تفاوت های رک شبکه با رک سرور خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم با سایت اچ پی آی رک همراه باشید.

رک چیست؟

به سخت افزاری که ماژول های سخت افزاری مانند سرور، استوریج، سوییچ و روتر و یو پی اس و دیگر تجهیزات شبکه را در خود جای می‌دهد، رک شبکه میگویند. لازم به ذکر است فضای داخلی رک یک فضای ایمن با طبقات منسجمی برای نگهداری تجهیزات شبکه طراحی شده است. رک ها به دو دسته باز و بسته تقسیم میشوند. رک های باز فاقد دیواره هستند و رک های بسته دارای در و دیوار هستند.

رک ها یا باز هستند یعنی دیواره و در ندارند و یا بسته هستند که در و دیوار دارند. چون سخت افزارهای شبکه از استاندارد خاصی پیروی می‌کنند، رک شبکه هم با رعایت این استانداردها در اندازه می‌توانند به راحتی انواع سخت افزار شبکه را در خود جای دهند. جنس رک های شبکه معمولا از جنس استیل با روکشی آلومینیومی است.

چرا به رک شبکه در بخش آی تی نیاز داریم؟

رک سرور و شبکه باعث افزایش کارایی می‌شود. حفاظت از سرور و ساز و کار شبکه آسان تر است، و از همه مهمتر اینکه امنیت افزایش می‌یابد.

شاید در نگاه اول، صرف هزینه برای خرید رک سرور و رک شبکه کمی دشوار باشد ولی با پروا به مزایایی که رک برایتان فراهم می‌کند، خرید رک مناسب حتما ارزش دارد.

در پیوسته به بررسی مزایای رک شبکه و سرور می‌پردازیم:

افزایش کارایی

گردش هوا مایه شفا عملکرد سیستم ها می‌شود. سیستم های پردازشی فرآوری حرارت می‌کنند و اگر تهویه پسندیده در پیرامون نگهداری آنها انجام نشود، افزایش دما رخداد می‌افتد که تاثیر مستقیم بر سلامت و کارایی سیستم می‌گذارد. مهار دما و رطوبت و گردوغبار، در داخل رک زیاد راحت تر است.

رک محفظه فلزی است که به راحتی گرم می‌شود اما داشتن تجهیزات خنک کننده و فن مناسب روی آن در مقوله مدیریت دما بسیار سودمند و کمک کننده است. اگر سرور و ساز و برگ شبکه در جای خویش محکم نشوند ممکن است بر اساس جابجایی مثلا چسبیدن به دیوار، گردش هوای مناسبی رخداد نیفتد.

بعد رک ها هم سرور و ساز و برگ را در جای خود تغییر ناپذیر نگه می‌دارند و هم گردش هوای مناسبی برای تهویه پسندیده فراهم می‌کنند. با جاسازی رک سرورهایی که سیستم کولینگ و خنک کننده دارند، می‌توانید تهویه بهتری فراهم کنید ولی در حالت عادی نیازی به سیستم خنک کننده خارجی نیست.

رک ها قابل شخصی سازی است. این یعنی چه؟ یعنی با بیرون کردن طبقات خالی می‌توانید جریان هوای بهتری داشته باشید. در شخصی سازی رک می‌توانید این موارد را بنا بر نیازتان تغییر دهید: ثابت کردن یا قابل بیرون کشیدن طبقات رک، پیمان دادن کیبل منیجمنت یا نگهدارنده کابل شبکه، سینی کیبورد، کیت های لازم برای نصب تجهیزات، مختصر و زیاد کردن ریل ها و …

رک سرور

نگهداری آسان تر از سرور و تجهیزات شبکه

برخی رک ها چرخدار هستند. بعضی هم طبقاتشان کشویی است یعنی راحت تر می‌توانید به سرورتان دسترسی یابید. اینجوری نیاز نیست روی سرور خم شوید و سرتان به بالای میز و طبقات بخورد. وانگهی سپریدن سرویس های مقطعی و تعمیرات هم ساده تر قابل سپریدن است. برای انجام تعمیرات و سرویس سخت افزاری، موعد اقلیت لازم است و حتی ممکن است بر میزان خرج ساعتی که به سرویس شغل پرداخت می‌کنید تاثیرگذار باشد.

نظم و ترتیبی که رک شبکه برای سرور و تجهیزات شبکه و کابل کشی آنها فراهم می‌کند باعث سرعت دسترسی فیزیکی، سرعت عیب یابی، سرعت آزمایش و سرعت تعمیر آنها می‌شود. کابل های شبکه و کابل های برق و سایر کابل ها را مرتب کابل کشی می‌کنید به طوری کهمشخص است هر کدام مربوط به کدام سخت اسباب شبکه است حتی از لیبل کابل شبکه هم می‌توانید در این مقوله بهره‌گیری کنید. این کار مایه صرفه جویی در مصرف کابل هم می‌شود.

 افزایش امنیت

دسترسی به شبکه از طریق تجهیزات شبکه، نکته مهمی است که باید برای حفظ امنیت شبکه تان به آن توجه لازم و کافی را داشته باشید. بعد برای حفظ امنیت، در را قفل نکنید و پنجره را باز بگذارید.

با به کارگیری رک پسندیده برای سرور و دشوار افزارهای شبکه، لایه امنیتی جدیدی برای آنها و البته اطلاعاتتان فراهم می‌کنید. بازدارندگی از دسترسی کسان غیرمجاز به سرور و ساز و برگ شبکه، از آنگونه مهمترین کاربردهای رک سرور و رک شبکه است. حتی کارمندان نظافت هم برای نظافت اطاق سرور به سرورها دسترسی نخواهند داشت.

نگهداری سرور و ساز و برگ شبکه در رک سرور و رک شبکه مایه می‌شود صدمات برآمده از ضربه و افتادن، زلزله و بلاهای طبیعی زیاد کاهش یابد و فضا امن تری برای تجهیزاتمان فراهم می‌کند.

انتخاب رک مناسب

رک با تمام مزایایی دارد تنوع زیادی هم دارد و برگزیدن از بین تمام آنها، انتخاب سختی است. ولی دریافتن سه نکته پایین به شما کمک می‌کند تا رک مناسبی گزینش کنید و بخرید:

-رک خوب رکی است که تجهیزاتی از همگی برندها را بتواند در خویش جای دهد.

-بر اساس بودجه و نیازهایتان رک سرور و رک شبکه پسندیده خویش را انتخاب کنید و بخرید.

-رک شبکه و سرور برای کسب‌وکارهای رو به رشد واجب است چرا که روز به روز به تجهیزاتشان اضافه می‌شود و داشتن رک از بسیاری مشکلات جلوگیری می‌کند.

مشخصات رک استاندارد

باید پروا داشته باشید که هم رک و هم تجهیزاتی که قرار است در داخل رک شبکه قرار گیرد، از یک استاندارد فرمانبرداری کنند مثلا همه طبق استاندارد EIA-310-E باشند.

  • ابعاد و سایز رک

عرض رک شبکه و ساز و برگ شبکه می‌تواند ۱۹ اینچ برابر ۴۸.۲۶ سانتی متر باشد و یا ۲۴ اینچ (۶۰ سانتیمتر) و یا ۳۰ اینچ (۷۵ سانتیمتر).

ارتفاع رک یکتا از مهمترین مولفه هایی است که در خرید رک سرور و رک شبکه هستی دارد چرا که ارتفاع رک است که مشخص می‌کند چه تعداد ساز و برگ و دستگاه در رک قابل نصب است. بلندی رک در راستی بیانگر تعداد فضای رک قابل کاربرد است.

ارتفاع رک را با واحد یونیت Rack Unit بیان می‌کنند. هر یونیتِ رک مساوی است با ۱.۷ اینچ که برابر ۴.۴ سانتی متر است. مثلا سرور ۲ یونیته ارتفاعی برابر با ۳.۴ اینچ معادل تقریبا  ۹ سانتی متر بلندی دارد. رک های ۴۲ و ۴۵ و ۴۸ و حتی ۵۸ یونیت هم داریم.

برای قرارگیری نگهدارنده کابل افقی و دیگر مولفه ها و وانگهی برای ارتقای سیستم ها بعدها باید فضای کافی در درون رک در عقیده بگیرید. بعد اثناء خرید رک باید به این نکته توجه داشته باشید.

حتما مطالعه کنید : رک ایستاده 27 یونیت

زیرو یونیت ۰U یا Zero Unit چیست؟

برخی ساز و برگ شبکه هستند که کار دیگر تجهیزات را مدیریت می‌کنند مثلا سیستم های UPS و PDU و نگهدارنده کابل و سوییچ های KVM و پچ پنل و سینی. برخی از این ساز و برگ مشابه PDU و نگهدارنده کابل، می‌توانند به چهره عمودی در رک نصب شوند برآیند اینکه فضایی درون رک اشغال نمی‌کنند (از نظر تعداد یونیت). به چنین تجهیزاتی که بدین گونه درون رک قرار می‌گیرند زیرو یونیت ۰U یا Zero Unit گفته می‌شود.

عمق رک ۳۲ یا ۳۶ یا ۴۲ یا ۴۸ اینچ است به ترتیب معادل ۸۱ یا ۹۱ یا ۱۰۶ یا ۱۲۱ سانتیمتر. در رک های دیواری این عمق ۱۲ یا ۱۶ یا ۲۰ یا ۳۲ اینچ است به ترتیب برابر ۳۰ یا ۴۰ یا ۵۰ یا ۸۱ سانیمتر.

وزن قابل تحمل توسط رک

ویزن قابل تجمل در رک که با عنوان Load Rating یا Weight Capacity شناخته می‌شود، میزان وزنی است که رک حمایت می‌کند. باید دقت کنید که زمینی که رک روی آن قرار می‌گیرد هم بردباری وزن رک و تجهیزات درون آن را دارد یا نه. در رک تغییر ناپذیر و رک متحرک و چرخدار ممکن است این وزن یکسان و یا متفاوت باشد.

مقایسه رک شبکه و رک سرور

تفاوت رک شبکه و رک سرور از پنج جنبه قابل رسیدگی است:

نوع تجهیزات

هدف از استفاده از رک سرور قرار دادن سرور و متعلقات آن است. سرور به به اتفاق UPS و PSU و استوریج ها و مانیتور در درون رک سرور پیمان می‌گیرند. این رک سرورها در گونه ها و اندازه ها و شکل های مختلف موجود هستند. مثلا رکی روی حصار نصب می‌شود و رکی چرخدار است و روی زمین پیمان می‌گیرد. اما ویژگی مشترک بین کل آنها تامین تهویه هوا و محیط‌ امن برای تجهیزات است. برخی رک ها درهای مشبک و دیواره در تقدیر جلو و عقب دارند.

در رک شبکه می‌توان ساز و برگ شبکه شامل روتر، سوییچ، پچ پنل، کابل شبکه و غیره قرار می‌گیرند. در و دیواره هم ممکن است داشته باشند ولی در مشبک ندارند. رک شبکه طوری طراحی شده که مدیریت کابل های شبکه به راحتی انجام شود.

  •  عمق

ارتفاع رک سرور و رک شبکه یکسان است اما عمق آنها متفاوت است. این تفاوت از اینجا بر می‌آید که رک سرور باید تجهیزات بزرگتر و بلندتری را در خود جای دهد پس نسبت به رک شبکه عمق بیشتری دربایستن دارد. در نتیجه رک سرور فضای اکثریت نسبت رک شبکه دارد. رایج ترین ابعاد رک سرور، ۳۶ اینچ عمق دارد و ۲۴ اینچ ارتفاع. رک های شبکه باریک ترند و معمولا عمق آنها اغلب از ۳۱ اینچ نیست. به طور کلی رک شبکه جمع‌وجور تر و باریکتر از رک سرور است.

  •  طراحی

رک سرورها معمولا در، دیواره پشت و دیواره جلو دارند حتی بعضی از آنها از خارج هم قابلیت قفل کردن دارند تا امنیت بیشتری تامین کنند. پنل پشتی و در ممکن است مشبک باشد تا تهویه، بهتر سپریدن شود. اما رک شبکه درِ مشبک ندارد و دیواره پشتی یک سری حفره برای تهویه دارد. اغلب رک های شبکه دیواره پهلویی ندارند.

  • نگهدارنده کابل شبکه

  • سیستم گردش هوا

تجهیزات شبکه برعکسِ سرورها گرمای خیلی زیادی تولید نمی‌کنند. بعد سرورها حتما بیچارگی به سیستم خنک کننده دارند برآیند اینکه رک های سرور، گونه ها سیستم تهویه همانند درِ مشبک، دیواره های متحرک پهلویی و سینی فن و … دارند.

امید واریم توانسته باشیم شما را به خوبی با انواع رک های شبکه و کاربرد های آن آشنا کرده باشیم.

دیدگاه ها بسته شده است