server-rack-vs-network-rack
رک شبکه چیست و چه کاربردهایی دارد؟
فوریه 1, 2021
آنچه باید در مورد رک شبکه و محتوای ان بدانید!
فوریه 1, 2021
Show all

رک شبکه و نحوه آرایش آن و چرا باید به آن توجه کرد؟

رک شبکه چیست و درمورد آن چه میدانید؟ و محتوای آن چیست؟

رک شبکه چیست و درمورد آن چه میدانید؟ و محتوای آن چیست؟

رک شبکه و تجهیزات مختلف نیاز کار یک مجموعه است. در این زمینه تجهیزات بسیار زیاد و متنوعی مورد احتیاج است مانند سرورها، سوئیچ ها، وسایل و لوازم ذخیره سازی و روترها که اگر همه را در رک قرار دهیم، کابل ارتباطی بسیاری در رک شبکه ایجاد می‌شود. این کابل عادی ایجاد شده نیاز به مدیریتی دارند که به آن اهمیت زیادی داده نمی‌شود. در اینجا به این مسئله پی خواهید برد که مسئله مرتب سازی رک شبکه بهترین و مهم‌ترین مسئله در شبکه‌های کامپیوتری است و دلایل آن را برای شما شرح خواهیم داد.

می‌بایست تمامی اشکال قرارگیری و مرتب سازی کابل‌ها به خوبی انجام شود. اگر کابل‌های موجود در رک به هم ریخته و نامرتب باشد، هم باعث خرابی می‌شود و هم جلوه‌ی اتاق سرور به هم می‌ریزد و مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

رک شبکه و نحوه آرایش آن و چرا باید به آن توجه کرد؟

رک شبکه و نحوه آرایش آن و چرا باید به آن توجه کرد؟

علت نیاز به آرایش رک شبکه

تمامی کابل‌های شبکه باید مرتب و مناسب باشد و اگر نامرتب باشد مشکل در سیستم و سرور ایجاد می‌گردد. اگر به کابل‌های داخل رک شبکه رسیدگی نشود، اول از همه باعث پیچیده شدن کابل‌ها و ایجاد مشکل در ارتباط و خطا می‌شود.

تجهیزات موجود در شبکه رک، به گونه‌ای هستند که تولید گرما می‌کنند و این گرما باعث به وجود آمدن حرارت بالا در آن می‌شود.

پس به همین جهت باید در آرایش رک‌ها دقت کامل را به کار گیریم و همچنین در اتاق سرورها فضای درستی برای تهویه هوا قرار دهیم تا دچار این مشکل نشویم.

چیدمان رک‌ها برای اینکه گرم نشوند باید بافاصله مناسب از هم قرار بگیرند تا هوا به‌راحتی از میان آن‌ها عبور کند؛ و این همان استاندارد کار است.

یکی دیگر از کارهایی که باعث کم شدن مشکل می‌شود برچسب زدن روی کابل‌هاست که توجه به این موضوع باعث کاهش و رفع اشکال در رک می‌شود و در صورت بروز مشکل می‌توان کابل‌های متصل به آن را به سهولت بیابیم.

مشخصه‌های رک شبکه

از عوامل مهم و مؤثر در سازماندهی کابل‌ها اتاق سرورها، انتخاب رک مناسب است.

رک دو نوع دارد، دیواری و ایستاده.

ابعاد آن به نسبت احتیاج متفاوت است.

پس در نتیجه بنا بر احتیاج و اندازه و ابعاد اتاق، رک مناسب تهیه کنید تا بعد از آن دچار مشکل جدی نشوید.

قوانین آرایش رک شبکه

برای استفاده مناسب از رک، نحوه قرار دادن آن در تجهیزات قابل ذکر است. مخصوصاً در محیط‌هایی که تراکم زیاد است نوع و اندازه رک اهمیت دارد. در شبکه معمولاً تجهیزاتی که دارای وزن سنگین هستند در قفسه‌های پایینی قرار می‌گیرند.

تجهیزاتی دیگر مانند کنسول مانیتور کیبورد به خاطر آنکه به آسانی در دسترس باشد در وسط قرار می‌گیرد. تجهیزات دیگر مانند سوئیچ بر طبق وزن در قسمت بالایی قرار می‌گیرد.

اصول کابل کشی و تجهیزات مورد نیاز

پچ پنل

پچ پنل جزو تجهیزات کابل رک شبکه است؛ و قطعه ای مستطیل شکل است که روی آن 24 تا 48 پورت شبکه وجود دارد.

برحسب نیاز تعداد پچ ها متغیر است. پس در کل می‌توان گفت که پچ پنل ها قطعه بسیار مهمی در کابل و رک هستند. با استفاده از پچ پنل می‌توان بدون هیچ مشکلی، کابل‌های زیادی را به رک شبکه متصل کرد.

مدیریت کابل‌های افقی و عمودی در رک شبکه

مدیریت کننده افقی بین پچ پنل و سوئیچ قرار می‌گیرد و هدف اصلی ایجاد نظم مناسب بین این دو قطعه است با این کار آسیب کمتری به پچ پنل وارد می‌شود.

مدیریت های عمودی، محل عبور کابل‌های ضخیم هستند و از شل شدن و نامساعد بودن جلوگیری می‌کند.

بست کمربندی

این بست نوعی نگه دارنده برای سیم ها و کابل‌هاست. این بست ها دو نوع‌اند، بست کمربندی استیل و بست کمربندی نایلونی.

از این بست ها در ساماندهی کابل‌ها استفاده می‌شود و مدیریت کابل‌ها را راحت‌تر می‌کند.

لیبل کابل شبکه

یکی دیگر از راه‌های سهولت کار، لیبل گذاری است که باعث می‌شود اگر قسمتی دارای نقص شد به ‌راحتی آن را بیابید و سرعت کار را زیاد می‌کند.

پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل فیبر نوری امکان مدیریت بهتر کابل را فراهم می‌کند. این قطعه برای استفاده در رک شبکه طراحی شده است. کابل ابتدا به داخل رک کشیده می‌شود و سپس با پچ پنل به صورت افقی نگه‌داشته می‌شود.

دوستان عزیز در صورتی که علاقمند هستید دیگر مطالب ما را مشاهده نمایید، اینجا کلیک نمایید. همچنین میتوانید شبکه ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

 

دیدگاه ها بسته شده است