سؤالات حیاتی هنگام خرید رک سرور
سؤالات حیاتی هنگام خرید رک سرور
فوریه 9, 2021
توپولوژی شبکه چیست و چه نکاتی از آن را باید بدانید؟
توپولوژی شبکه چیست و چه نکاتی از آن را باید بدانید؟
فوریه 10, 2021
Show all

مفاهیم حیاتی در خصوص رک سرور که باید بدانید

هنگام خریدن سرور یک گزینه چالش‌ برانگیز تصمیم گیری و بحث در مورد روش‌های مختلف نصب است، چراکه برای طراحی یک رک اندازه‌های موجود بسیار تنوع دارند و بستگی به استفاده مردم از آن رک‌ها دارد متأسفانه به همین خاطر تصمیم گیری برای موضوع انتخاب اندازه یک رک به‌سادگی انتخاب یک‌خانه یا محل کار نیست.

البته شما توانایی این رادارید که فقط با درک کردن و آشنایی با چند متغیر که به طراحی سرور مربوط می‌شوند در کوتاه ترین زمان ممکن به یک خرید کاربردی و درست دست بزنید، بنابراین برای اینکه در پایان خریدی مناسب و کاربردی انجام دهید باید از ارتفاع و عمق و پهنای مورد نیاز سرور و لوازم جانبی آن آگاه باشید و آگاهانه عمل کنید دیگر عوامل مثل امنیت و نیازهای حرارتی و غیره باید در گام‌های بعدی در نظر گرفته شوند چراکه توانایی تغییر و تعویض آن‌ها در صورت نیاز وجود دارد.

ارتفاع مناسب رک سرور:

یکی از محبوب ترین روش‌ها برای طبقه‌بندی سرور ارتفاع سرور است بیشتر افراد با توجه به ارتفاع رک موردنظر خود را انتخاب می‌کنند مثل رک‌های ۷ فوتی یا همان رک‌های سرور 42U برچسب گذاری می‌کنند.

در عبارت 42U منظور از حروف U، مخفف شده‌ی عبارت rack units یا U-Space می‌باشد که با 1.75 اینچ برابر است اگر قصد خریداری رک‌های پایگاه داده رادارید پس حتماً لازم است این نکته را بدانید که 48U ارتفاع استاندارد آن‌ها و در برخی از موارد 42U است.

دلیل اینکه میگویم 48U اندازه استاندارد است این می‌باشد که فضا در این ارتفاع به اندازه کافی وجود دارد به عبارت دیگر فضای کافی برای توسعه را این ارتفاع داشته و به راحتی با آن می‌توانید به تجهیزات دسترسی پیدا کنید ممکن است گاهی اوقات محفظه‌های سرور را ببینید که معادل 22U و 27U ارتفاع دارند که معمولاً این رک‌ها با این ابعاد را نیمه-رک استاندارد نام‌گذاری می‌کنند.

رک‌ها را در اندازه‌های غیر استاندارد افراد بسیاری که در این صنعت مشغول به کار هستند ایجاد می‌کنند این موضوع به‌خصوص در مورد رک‌های open-frame (فریم باز) بیشتر صادق است به دلیل وزن کم و قابلیت انعطافی که رک‌های فریم باز دارند می‌توانند تا ارتفاع 70U نیز برسند این مدل رک‌ها از طرف دیگر نیز می‌توانند ارتفاع بسیار کوتاهی به اندازه 5U داشته باشند به علاوه cabinet در محفظه‌های رک نیز وجود دارند که ارتفاعی معادل 18U یا 37U می‌توانند داشته باشند.

مفاهیم حیاتی در خصوص رک سرور که باید بدانید

عمق مناسب رک سرور:

عمق سرورها معمولاً با واحد اینچ بر خلاف ارتفاع اندازه گیری شده و از نظر اندازه نیز بسیار کمتر هستند از 0 تا 50 اینچ می‌تواند عمق رک‌ها باشند اما در عمق 24 و 48 اینچی عموماً ساخته می‌شوند برای تجهیزات شبکه منازل و تجهیزات AV و پچ پنل ها یک قفسه 24 اینچی مناسب است.

برای رک‌های فریم باز عمق 29 اینچی بسیار مناسب و استاندارد است و با بیشتر سرورهای HP و DELL و IBM و CISCO سازگار می‌باشند عمق‌هایی که از این ابعاد بزرگ‌تر باشند می‌توانند تجهیزات بیشتری را در خود جای دهند و فضای بسیاری را برای مدیریت کردن کابل و سایر لوازم جانبی فراهم آورند.

عرض و پهنای مناسب رک سرور:

اندازه ۱۹ اینچ استاندارد ترین و معمول ترین عرض رک است چراکه اکثر تجهیزات نصب شده بر روی سرورها و رک دارای ۱۹ اینچ عرض بوده اندازه گیری آن‌ها از یک حفره تا حفره سمت دیگر است از این رو ۱۹ اینچ رک باید عرض داشته باشد و با این فناوری متناسب باشد.

در حال حاضر بیشتر رک‌ها با عرض بیرونی و خارجی ۲۴ اینچ به بازار عرضه می‌شوند البته این عرض خارجی ۲۴ اینچی که اندازه‌ای کاملاً منطقی است به خاطر صفحه‌های استاندارد ۴۸ اینچ پایگاه داده است چراکه صفحاتی که پایگاه داده دارند عموماً در ابعاد ۲۴ در ۲۴ (24×24) اینچ هستند.

بنابراین نتیجه می‌گیریم که یک رک استاندارد با عرض ۲۴ اینچ و با عمق ۴۸ اینچ با فضای صفحات موجود در پایگاه داده راحت‌تر و آسان‌تر مطابق می‌شود به عبارت دیگر یک رک با عمق ۲۴ اینچ دقیقاً فضای یک صفحه را بدون هیچ مشکلی اشغال می‌کند.

تعداد بسیار زیادی رک وجود دارد که دارای عرض بیرونی ۲۴ اینچ و عرض نصب ۱۹ اینچ هستند این اعداد باعث می‌شوند تا برای مدیریت کردن کابل ها و نصب PDU ها و یا تجهیزات نظارتی فضای کافی وجود داشته باشد.

چه تفاوت هایی بین رک‌های post-2 و رک‌های post-4 وجود دارند؟

نوع رک سرور عنصر نهایی است که باید به هنگام اندازه گیری رک‌های سرور مورد توجه قرار گیرد از انواع مختلف رک، رک‌های post-2 و رک‌های post-4 است که تفاوت هایی با هم دارند.

رک post-2 رکی است که از دو ستون عمودی قائم ساخته شده است این در حالی است که رک post-4 رکی است که از چهار ستون ساخته شده است محدودیتی درباره رک‌های post-2 در حوزه عمق رک نصب شده وجود دارد به این صورت که ساختار ممکن است به‌گونه‌ای باشد که اجازه قرار گرفتن مجموعه‌ دیگری از post ها را ندهد با این وجود در اکثر اوقات برای فناوری‌های سبک‌تر و یا لوازم جانبی‌هایی که نیاز به عمق کمتری دارند مثل روتر ها و تجهیزات مخابراتی و سوئیچ‌ها و پچ پنل ها می‌توان از رک‌های post-2 استفاده نمود.

از طرف دیگر رک‌های post-2 می‌توانند وزن بسیار کمتری نسبت به رک‌های post-4 داشته باشند چراکه قفسه‌ها و ریل‌ها در هر 4 پست رک‌های post-4 به یکدیگر متصل می‌گردند اما نکته‌ی دیگر اینکه عمق نصبی‌ای که رک‌های post-4 ارائه می‌دهند بیشتر از رک‌های post-2 است.

حتی اگر محدودیت هایی در عمق و وزن رک‌های post-2 وجود داشته باشند باز هم به اندازه یک رک استاندارد برای پایگاه‌ های داده می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند رک‌های کامل حدود 45U و نیمه رک‌هایی که از نوع post-2 می‌باشند حدود 24U دارای ارتفاع هستند بعضی رک‌های post-2 را می‌توانید با استفاده از یک caster kit به یک رک‌های post-4 تبدیل کنید که این علت دیگری است که می‌توان آن‌ها را کمی بلندتر از حد انتظار و حد معمول دانست.

مفاهیم حیاتی در خصوص رک سرور که باید بدانید

برای کسب و کار من کدام‌یک از ابعاد و اندازه‌های رک سرور مناسب است؟

شما باید اهداف خود و تنظیمات کلی از نصب یک را در نظر بگیرید چراکه در حال حاضر تمام عناصر موجود در یک را بررسی کرده‌ایم.

اگر برای وسایل خانه یا محل کار خود با تجهیزات کم و محدود در حال نصب رک هستید ممکن است یک رک‌ کوچک‌تر یا نیمه بزرگ برای شما کافی باشد اما اگر از تجهیزات بیشتری استفاده می‌کنید باید از یک رک ۴ پایه بهره بگیرید زیرا آن‌ها از جلو و عقب قابلیت نصب سرور را دارند علاوه بر آن نصب کردن تجهیزات در یک رک قفل شده و از دستکاری کردن آن‌ها محافظت می‌گردد.

اگر می‌خواهید رک سرور خود را در پایگاه داده یا اتاق سرور نصب کنید نیاز دارید که فضا را بیشتر و بزرگ‌تر از اندازه مورد نیاز فعلی در نظر قرار دهید برای اینکه جریان هوا مناسب باشد می‌توان فضای خالی رک را با پنل های خالی پر کرد ممکن است به فضای بیشتری در رشد و توسعه کسب و کارتان نیاز داشته باشید و همین‌طور ممکن است سروری را پیدا کنید که با ابعاد و اندازه‌های پنل های شما تطابق داشته و آن را خریداری کنید این روند در نصب و سازماندهی آن‌ها راحت و ساده‌تر پیش می‌رود.

این نکته بسیار مهم است که همیشه در ابتدا طرح و محدودیت‌های احتمالی را در نظر داشته باشید صرف نظر از اینکه آیا اندازه رک مناسب کار شما است یا نه؟

در انتها با این آرزو که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، از شما دعوت می‌کنیم که حتماً به دیگر مقالات سایت ما سر بزنید و همچنین درصورتی که به خدمات و مشاوره رایگان نیاز داشتید تیم ما در خدمت شما خواهد بود. دوستان عزیز در صورتی که علاقمند هستید دیگر مطالب ما را مشاهده نمایید، اینجا کلیک نمایید. همچنین میتوانید شبکه ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است