توپولوژی شبکه چیست و چه نکاتی از آن را باید بدانید؟
توپولوژی شبکه چیست و چه نکاتی از آن را باید بدانید؟
فوریه 10, 2021
اطلاعاتی در خصوص کابل کواکسیال در رک سرور که باید بدانید
اطلاعاتی در خصوص کابل کواکسیال در رک سرور که باید بدانید
فوریه 10, 2021
Show all

نقش تانوما در رک سرور چیست؟ و درباره آن بیشتر بدانید

نقش تانوما در رک سرور چیست؟ و درباره آن بیشتر بدانید

یکی از بزرگترین چالش‌ها و معضل‌هایی که کاربران در رک سرور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند سرعت اینترنت خانگی در کشور از زمان ارائه سرویس‌های خانگی است در سال‌های گذشته کمک شایانی با معرفی و بهره برداری از تکنولوژی و فناوری فیبر نوری در بعضی از شهرها که سرعت انتقال داده بیشتری نسبت به کابل مسی را دارند به توسعه و گسترش و رشد زیر ساخت‌های اینترنتی کشور شده است قصد داریم در این مقاله به معرفی این سرویس که از آن تحت عنوان تار نوری مخابرات ایران یا تانوما یاد می‌شود بپردازیم.

تانوما در رک سرور چیست؟

فناوری و تکنولوژی فیبر نوری ساختمان یا خانگی معروف به تار نوری مخابرات ایران یا همان تانوما به استفاده کردن از کابل‌های فیبر نوری برای اختصاص پهنای باند اینترنت از یک نقطه مرکزی به ساختمان یا خانه به طور مستقیم اشاره دارد در یک شبکه FTTB/H، در ارتباطات نهایی از فیبر نوری استفاده می‌‌شود که برای DSL ها یا سیم‌های کواکسیال جایگزین بسیار مناسبی به شمار می‌رود.

شبکه FTTB/H زیر مجموعه و زیر شاخه شبکه کلی FTTx است که برای ساختار طراحی شبکه پهنای باند یک اصطلاح کلی محسوب می‌شود کارشناس رک سرور در FTTx ها مستقیماً فیبر نوری را به یک نقطه اتصال ای خاص وصل می‌کند از اصطلاح FTTP (فیبر نوری برای مشتری) برای اشاره کردن به FTTB و FTTH معمولاً استفاده می‌شود هنگامی‌که هم‌خانه و هم کسب و کارهای کوچک را شبکه فیبر نوری شامل می‌شود.

مشترکان خانگی با FTTB/H از اینترنت با پهنای باند بیشتر و سریع تری برخوردار هستند و به طور هم‌زمان با دستگاه‌های بیشتری می‌توانند به اینترنت وصل شوند فقط چند سالی است که امکان بهره‌مندی و استفاده از تانوما برای کاربران و مشترکان خانگی در ایران مهیا شده است باوجود اینکه این تکنولوژی و فناوری در بسیاری از نقاط دنیا در حال استفاده است این سرویس در حال حاضر فقط توسط شرکت مخابرات ایران قابل ارائه به مشترکان است چراکه در سال‌های ابتدایی معرفی خود در کشور عزیزمان به سر می‌برد.

سرویس‌هایی که با استفاده از تانوما در رک سرور در اختیار شما قرار می‌گیرند:

تنها قسمتی از خدمات استفاده از فیبر نوری اینترنت خانگی پرسرعت است که علاوه بر سرویس‌هایی که با شبکه اینترنت محلی و مخابرات ارتباط مستقیمی دارند در کشور کابل‌کشی فیبر نوری خدمات غیر مخابراتی بسیاری را برای کاربران به همراه دارد.

سیستم‌های صوت و پیجینگ و آموزش از راه دور:

با استفاده از فناوری و تکنولوژی FTTB/H سرویس‌هایی هستند که در یک سازمان در اختیار شما قرار می‌گیرند.

در منزل خود با پیاده کردن FTTH به مشاوره نصب دوربین مداربسته به احتمال زیاد نیاز پیدا خواهید کرد چرا که شرایط بهره‌مندی از امکانات مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) را کابل‌کشی‌های فیبر نوری برای شما در بر دارد.

نقش تانوما در رک سرور چیست؟ و درباره آن بیشتر بدانید

مزایا و ویژگی‌های استفاده از تانوما (فیبر نوری خانگی) در رک سرور چیست؟

شبکه FTTB/H در مقایسه با سایر انواع اتصالات اینترنتی روشی بسیار مؤثرتری در مسافت‌های طولانی برای انتقال داده‌ها است، فناوری و تکنولوژی شبکه FTTB/H ظرفیت پهنای باند تقریباً نامحدود و سرعت اتصال سریع تری دارد و آن را ارائه می‌دهد.

به‌عنوان ماده اصلی مورد استفاده در خطوط مشترکان دیجیتال (DSL) فیبر نوری می‌تواند سرعت ۱۰ برابر بیشتر از مس را داشته باشد، تقاضای اینترنت که در آینده‌ای نزدیک به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند به این ظرفیت بیشتر از قبل احساس نیاز خواهد شد تا کاربران و مشترکان از محدودیت‌های پهنای باند رهایی پیدا کند.

۴۰۰ برابر حجم اطلاعاتی کابل‌های فیبر نوری می‌تواند بیشتر از سیم‌های مسی را منتقل کنند فیبر بسیار مطمئن‌تر رو ایمن‌تر است و دوام بیشتری در مقایسه با مس دارد از آنجا که اطلاعات را از طریق پالس‌های الکتریکی منتقل می‌کنند کابل‌های فیبر نوری مستعد ضربه دیدن نیستند علاوه بر این در برابر تداخل و افزایش ولتاژ و اختلال‌های الکتریکی مقاومت نشان می‌دهند بسیاری از این ویژگی‌ها به خاطر توسعه و رشد و گسترش و طراحی کابل‌های فیبر نوری در طی پنجاه سال گذشته است.

استفاده از تانوما چه محدودیت‌هایی در رک سرور به همراه دارد؟

با توجه به اینکه استفاده از فیبر نوری برای اتصال به شبکه اینترنت بسیاری از ویژگی‌های مثبت را با خود به ارمغان می‌آورد این شبکه دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد بسیاری از معایب و محدودیت‌های استفاده از تانوما به خاطر نوظهور بودن و نو بودن این فناوری و تکنولوژی در کشورمان بر می‌گردد که با گذشت زمان و رشد و توسعه زیرساخت‌ها قابلیت برطرف شدن را دارد.

از مهم‌ترین محدودیت‌های استفاده از تانوما یا همان تارنمای مخابرات ایران (FTTB/H) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. بعضی از سرویس‌ها و خدمات تانوما هزینه‌های بالایی دارند

۲. با استفاده از تانوما به سرویس‌های نامحدود حجمی دسترسی نخواهید داشت

۳. کاربران و مشترکان فیبر نوری فقط می‌تواند از خدمات شرکت مخابرات استفاده نمایند چرا که این تکنولوژی و فناوری در حال حاضر در انحصار مخابرات ایران می‌باشد

استفاده از فیبر نوری در رک سرور در چه سرویس‌هایی است؟

تنها راه استفاده از فیبر نوری در رک سرور فقط سرویس‌های تانومای شرکت مخابرات می‌باشد:

در حال حاضر استفاده و ارائه خدمات کابل نوری در سال‌های اولیه خود در کشور هستیم بنابراین امکان درخواست سرویس دهی و استفاده از این فناوری و تکنولوژی تنها از طریق شرکت مخابرات ایران فراهم خواهد شد.

در گام نخست باید نسبت به مجهز بودن محل کار خود یا محل سکونت به کابل‌های فیبر نوری مطلع شوید و برای اطمینان از امکان دریافت خدمات تکنولوژی و فناوری تانوما می‌توانید شماره ثابت محل مورد نظر خود را در وب‌سایت شرکت مخابرات وارد کرده و از این موضوع آگاه شوید.

دوستان عزیز در صورتی که علاقمند هستید دیگر مطالب ما را مشاهده نمایید، اینجا کلیک نمایید. همچنین میتوانید شبکه ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

دیدگاه ها بسته شده است